Brambory byly součástí jídelníčku již v 19. století, a stále jsou velmi oblíbenou přílohou. Pocházejí z Ameriky, ale v našich podmínkách již zdomácněly, takže jsou považovány za tuzemskou okopaninu. Jejich pěstování není snadné, jsou to náročnější plodiny, které vyžadují vydatné hnojení vyzrálým hnojem nebo alespoň dostatečnou dávkou kompostu.
Pěstují se v řádcích, a tak je náročná i příprava sadby. Další důležitá součást správného pěstování je sklon pozemku. Při nesprávném směru řádků je totiž půda i úroda na svazích ohrožena korozí.
Ø Už podle názvu okopanina je jasné, že se brambory pěstují v okopávané půdě. Půda však nesmí být příliš těžká, jílovitá a chladná. Tyto vlastnosti jsou pro pěstování brambor limitující, a to i v případě, že máte půdu s velkou zásobou živin. Brambory by mohly trpět plísní, byly by popraskané a nevzhledné.
Ø Brambory nikdy nesázejte na jedno místo. Ideální je na vybranou plochu sázet tak jednou za čtyři roky. Pokud toto časové rozpětí nedodržíte, budete mít problémy s háďátky, mandelinkami a hnilobami.
Ø Brambory také potřebují kyprou půdu, dobře provzdušněnou a propustnou. Je proto zapotřebí půdu před výsadbou pořádně zorat. První orbu proveďte již na podzim a druhou na jaře před výsadbou. Půdu nezapomeňte na podzim dostatečně prohnojit.
Ø Naklíčené hlízy brambor sázejte do řádků v 75 centimetrových rozestupech. Je potřeba, abyste si z každé strany řádku nechali prostor pro zahrnutí zeminou.
Ø Průběhu pěstování je potřeba brambory opatrně okopávat. Mladé rostlinky jsou křehké, tak abyste je nepoškodili.
Ø Důležité je pravidelně odstraňovat plevel, který by mohl snížit úrodu až o 50%.
Ø Nezapomeňte brambory při nedostatku deště průběžně zavlažovat.
Ø Při sklizni chraňte brambory před zbytečným poškozením. Dříve než začnete brambory vykopávat, je potřeba tak 14 dní dopředu odstranit nať.
Choroby a škůdci
Nejčastější chorobou brambor je plíseň bramborová. Důležité je zabránit přechodu plísně z natě na hlízy. Pokud nestihnete chemickou ochranu natě, je potřeba včas napadenou nať z pozemku odstranit posekáním těsně u země.
Nejzávažnějším škůdcem je mandelinka bramborová. Její larvy napadají listy. Nejúčinnější je ruční sběr larev. Postřik insekticidy je také možný, na zahradě ale dávejte vždy přednost jiným metodám ochrany rostlin.