Přestože při koupi psa nikdy nemůžeme dopředu odhadnout jeho temperament, poslušnost, nebo potřebu aktivity, a bohužel už vůbec ne zdravotní stav v dospělosti, stále existuje několik otázek, jejichž včasným zodpovězením se dá předejít budoucím problémům. Pokud už se definitivně rozhodnete pro koupi psa, pravděpodobně už jste rozvážili, zda na něj budete mít dostatek času, financí, i prostoru v domě či bytě. Nad čím dalším se můžete zamyslet?
Čistokrevný, nebo kříženec?
v Vlastnit pejska s průkazem původu je lákavé, zároveň však podstatně dražší. Zejména u většiny přešlechtěných plemen je namístě obezřetnost ohledně zdravotního stavu, tato plemena mohou mít vrozené predispozice například k potížím s dýchací soustavou (typické pro brachycefalická plemena, mezi která patří mimo jiné buldočci a mopsi).
v Křížence sice nemůžeme předvádět na výstavách, zato však bývají ze zdravotního hlediska odolnější. Popřemýšlet můžete i o adopci pejska z útulku, i odtud se dá, při správném výběru a péči, přivézt věrný kamarád.
Velké či malé plemeno?
Tato otázka není důležitá pouze z pohledu prostoru, který bude zvíře potřebovat…
v Je potřeba si uvědomit, že malá plemena se dožívají zpravidla vyššího věku, než plemena velká. Menší psi žijí v průměru o tři až pět let déle.
v Štěňata velkých plemen déle rostou a jsou náročnější na výživu, na tu je potřeba dbát až do dvou let věku psa. Příslušníci většiny velkých plemen ukončují svůj růst ve dvou letech, výjimečně i později. Správný výběr krmiva se v tomto období života nesmí podcenit, v opačném případě se zvyšuje riziko potíží s pohybovým aparátem v pozdějším věku.
Zvolit granule, nebo domácí stravu?
v Krmení komerčně prodávanými krmivy (granule nebo konzervy) je méně náročné časově i vědomostně.
v Pokud ale chcete pejskovi dopřát chutnější stravu, nebo mít pod kontrolou původ potravin z jeho jídelníčku, nabízí se v dnešní době řada alternativních možností. Z nejznámějších můžeme jmenovat momentálně populární BARF (což je zkratka pro biologically appropriate raw food = biologicky vhodná syrová strava), méně známá je třeba Volhard diet, navržená americkou trenérkou psů Wendy Volhard. Nezapomeňte ale, že při výběru těchto alternativ je potřeba důsledně dbát na vyváženost a zastoupení všech potřebných živin, velmi vhodná je také porada s veterinářem.
Nastíněné otázky samozřejmě nejsou vyčerpávající, nicméně jejich promyšlení představuje dobrý začátek k tomu, aby vaše soužití s novým členem rodiny bylo co nejhladší.