Lidé odjakživa milují moře. A především ti, kteří žádné ve svém okolí nemají a musí za ním cestovat často dlouhé vzdálenosti, si jej dokáží užít nejvíce. Jen je škoda, že někteří z nich přijedou, podívají se, chvíli se v něm vykoupají a pak si zbytek dovolené lebedí v lepším případě alespoň na pláži, v tom horším pak u hotelového bazénku na lehátku popíjejíc drinky z all inclusive baru.
Přitom mořské pobřeží je krásné. Procházka po pláži je ten nejlepší relax! Ale ani ty pasáže, kde se oceán potkává s pevninou, které nemají s plážemi nic společného, vám mohou učarovat. Pojďme si představit několik pobřežních scenérií, jejichž krásu ocení každý cestovatel, jenž miluje spíše přírodu než lelkování.
Norské fjordy
Na koupání to tedy na západním pobřeží Norska úplně není. Nicméně krajina, kterou zde vymodeloval prastarý horský a pevninský ledovec, je přímo úchvatná. Úzké zálivy, které jsou zaříznuty svými meandry desítky kilometrů do pevniny, mají až stovky metrů vysoké skalnaté útesy. Nejdelším z nich je Sognefjord, který se táhne 125 km daleko.
Sedm sester
Mořská linie hrabství Východní Sussex na jihu Anglie je velice známá. Především díky své bílé barvě. Strmé břehy jsou tvořeny křídovými usazeninami a tvoří tak ikonickou scenérii, která je oblíbeným místem nejen cestovatelů, ale i filmařů celého světa.
Dvanáct apoštolů
Formace skalních sloupů, které vyčnívají v moři nedaleko ohromných útesů v Austrálii ve státě Victoria. Jsou tvořeny vápenci, které byly odolnější než okolní vrstvy hornin. Mohli se tak oddělit od břehu. Památka je v seznamu UNESCO a patří k nejfotografovanějším na kontinentu. Aby ne, když také rychle mizí – příbojová eroze si vybírá svou daň. Zatím poslední věž se zbortila v roce 2012.
Cabo San Lucas
Poblíž mexického letoviska Cabo San Lucas je divoké a skalnaté pobřeží. Téměř po celé jeho přístupné délce se na okrajích pláží vyskytují kamenné sloupy a především typické skalní brány, které zde vlny po staletí modelovaly. Výjimkou nejsou ani jeskyně, které vedou jak nad hladinou, tak pod ní. Některé jsou po několika zatopených metrech najednou z poloviny nad hladinou. To sem láká potápěče z celého světa. Dejte si ale pozor – pokud hladina rychle stoupne, můžete být ztraceni!