Faktem je, že děti si rády hrají. A jednou z oblíbených hraček jsou i nejrůznější vláčky a mašinky. Zvlášť pokud si k tomu může dítě postavit například z lega železniční stanici či jiné propriety. Povzbuzuje to kreativitu a učí plánování – koleje je potřeba do sebe dát tak, aby přesně pasovaly, a trasu je nutné vyměřit, aby byla přesně tak dlouhá, jak je potřeba.
Ovšem zde narazíme na problém: tyto vláčky, pokud se nejedná o kompletní edice, jsou často prodávány samostatně bez kolejí. Ty je potřeba dokoupit. To však může představovat problém, neboť každý model je jiný a má i jiné rozpětí mezi koly. Jak tedy vybrat ten správný?
Ideální je začít tím, že obojí bude od stejné značky. Pokud máme například vláček dle dětského seriálu Mašinka Tomáš, pak musíme shánět i podle stejného seriálu Mašinka Tomáš koleje Mašinka Tomáš. Pokud tedy bude na krabici podobný obrázek, pak jsme na dobré cestě.
Avšak zdaleka ne vždy je to možné. Problém může nastat zejména, pokud mašinku nevědomý rodič nebo jiný příbuzný koupil dítěti v některém supermarketu jako dárek na Vánoce, přičemž nevěděl, že kolejnice neobsahuje a že je potřeba dokoupit je zvlášť. Je totiž velká pravděpodobnost, že po svátcích už je tam mít nebudou. Co dělat v takovém případě?
Ideální je změřit rozteč mezi koly a samozřejmě také jejich průměr. Vyzbrojeni těmito údaji se pak můžete vydat do hračkářství hledat takové kolejnice, které budou splňovat vaše požadavky. Jistě, možná si připlatíte, ale budete mít jistotu, že máte přesně to, co potřebujete.
Jinou možností je vyzkoušet internet. Stačí znát přesný typ a značku lokomotivy a po zadání do vyhledávače by se vám měly mezi výsledky objevit i kolejnice, pasující přesně na ten daný typ. A pokud ne, dostanete se alespoň na webové stránky firmy, která je vyrábí. Pak tam již jen stačí napsat a objednat si je.
Jak je vidět, i když se to může zdát beznadějné, není nic ztraceno. A věřte, že za radost vašeho dítěte to stojí.