Dříve se sousloví „Dobrý sluha, ale zlý pán“ používalo výhradně pro definici ohně nebo vody, v dnešní době ho ale můžeme použít jako přirovnání k internetu. Každý z nás ho používá a dokud je s ním zacházeno s rozumem, v mnohém nám pomáhá. Když ale nedodržujeme základní prvky bezpečnosti, tak se nám stejně jako voda nebo oheň může snadno vymknout kontrole.
Čeho se vyvarovat
Je potřeba si uvědomit, že to co vidíte vy, může vidět úplně kdokoliv. To, že příspěvek sdílíte jen svým přátelům, je pouhou iluzí, protože každý z vašich přátel, které možná ani osobně neznáte, může daný příspěvek sdílet dál. Myslete na to, komu důvěřujete a jaké informace o vás svět potřebuje opravdu vědět. Když například dáte na sociální sítě fotku, jak si užíváte s rodinou v Itálii, zatímco na jiném místě máte zveřejněnou svoji adresu, je to jako pozvánka pro zloděje, aby vás přišel vykrást. Pokud fotku nutně potřebujete sdílet, udělejte to až po návratu domů. Také je dobré si dávat pozor, komu dáváte do ruky svůj mobil a komu sdělujete svá hesla. Nikdy neklikejte na odkazy přicházející z pochybných mailů. Když se přihlašujete do svého účtu, zkontrolujte si, jestli řádek webové adresy platí. Než něco zveřejníte, třikrát si to rozmyslete předem a zkuste zvážit možné následky.
Pomocník každého dne
Internet nám ale také v mnohém pomáhá. Pokud u toho přemýšlíme a pečlivě zvažujeme rizika, není v jeho používání žádný problém a výrazně nám usnadní život. Psaní e-mailů a textových zpráv přes internet je dnes naprosto všední záležitostí, bez které bychom mnozí neuměli fungovat. Síť používáme nejen pro zábavu ve svém osobním volnu, ale také v zaměstnání, škole nebo při komunikaci s úřady. Denně díky online spojení ušetříme několik hodin našeho času, který tak můžeme věnovat rodině nebo jiným osobním zájmům.