Hlavolamy jsou považovány nejen za vynikající zdroj zábavy, ale i za hobby a životní styl. Na toto téma se pořádá řada seminářů, setkání, sběratelské burzy a dokonce turnaje ve skládání a řešení hlavolamových záhad. Napadá vás, že život je přece už tak složitý a náročný sám o sobě, tak proč se ještě trápit v době osobního volna? Tato zábava má mnohem hlubší podtext, než si mnozí myslí, jde o trénink motorických dovedností, abstraktního myšlení a logiky a jak známo, neustálá činnost je kromě kvalitní stravy a relaxace zásadním prvkem k dostatečné práci a regeneraci mozkových buněk a nervové soustavy. S naším mozkem je to podobné, jako se svalovou hmotou – jestliže ji přestaneme využívat, svalstvo ochabne a tělo se novému režimu přizpůsobí tak, že je přestane zásobovat živinami a svaly atrofují. Mozkové buňky rovněž atrofují, jestliže nejsou využívány.
Darujte hlavolam pro radost i dekoraci
Dekorativní účel je jedním z důvodů, proč se lidé obdarovávají hlavolamy vyrobené převážně ze dřeva nebo z kovu. Mohou vyzdobit pracovnu, dětský pokoj, některé se hodí i do obývacího pokoje, ale většinou končí ve sběratelských vitrínách a putují často na výměnné a prodejní burzy. V žádné sbírce zpravidla nechybí Rubikon kostka, skládací had, dřevěné koule nebo pyramidy, plastová skládací vejce, ježci v kleci a mnohé zajímavé, především trojrozměrné útvary.
Věkové omezení
Všechny obchody s tímto specializovaným zbožím označují každý výrobek stupněm náročnosti. Buď číselnou řadou od jedné do šesti, kdy šest značí nejobtížnější typ, anebo písmeny počínaje A a konče E (A je nejlehčí). Při výběru vhodného dárku musíte tedy předem zvážit relevanci, přičemž věkové omezení se vztahuje především na děti.
Ty nejjednodušší nakupujte pro děti od věku 6 let, mladší ratolesti totiž nejsou schopny si s něčím podobným poradit. Náročnější skládačky zvládají děti teprve od 9 let a se složitými procedurami nezačínejte dříve, než od 13 let.