Historie lidstva je z převážné části prošpikovaná velikými a důležitými mužskými jmény. Po celou dobu jejího psaní se mužská ega budovala od malých chlapců až po možné panovníky. Výzvy, strach a bolesti vedly k tomu, že si společnost muže stále představuje jako agresivního jedince plného násilí. Civilizovanost jde ale kupředu, takže vyvstává otázka, zda i v dnešním moderním světě, kdy jsou šlechtické rody v úpadku, lze přes to všechno najít ideálního muže. Jak by takový muž měl vypadat?
Každý z nás pohlíží na ideál muže trošku jinak. Pro některé by měl být rozhodným bojovníkem, který si stojí za svým, chrání rodinu a snaží se udržet si práci. Proč? Protože tyto priority společnost uznává jako hlavní. Jak se říká, bez práce nejsou koláče. A bez těch koláčů ani žena nebude. Hned vedle toho by měl muž ochranitel především své ženě, pokud bude mít ty koláče, projevovat náklonnost, věrnost a pečovat o ni. Jen tak bude nejenom v jejích očích o krok blíže k idealismu.
Svou roli hraje muž i jako milenec. V sexuálním životě nehledí jen na sebe, ale je schopen si přiznat, že jeho partnerka v něm po lehkém flirtu vzbuzuje touhu probudit divoký chtíč, aby před ní obstál jako lovec a dobyvatel. Pokud se tak neděje, stala se někde chyba a ta je třeba začít neprodleně řešit, neboť zde hrozí riziko nevěry a žena tak ztrácí mužovu ochranitelskou a láskyplnou náruč. V takovém případě se ideální muž stává jen mužem obyčejným.
Jako otec se ovšem, na rozdíl od historických dob válek a dobývání, podílí na výchově dětí i chodu domácnosti. Dokáže jako hlava rodiny být spravedlivý, ale také přísný a odolný vůči prosebným dětským očím. Přílišné rozmazlování by jeho autoritu a post vůdce ponížilo, ale výchova ve formě „buď svým dětem kamarádem“, mu pomůže zachovat si postoj a důležitost v rodině. Má tak nakročeno stát se ideálním mužem. V pracovním životě si vede dobře, má známé, kamarády a kolegům dokáže pomoci.