Jablka u nás nepatří k tomu nejžádanějšímu ovoci pro výrobu destilátů, ale například Francouzi mají tento alkoholický nápoj ve velké oblibě a jablkovice z jablek vypěstovaných a zpracovaných v jedné konkrétní oblasti Normandie má svůj chráněný název Calvados.
U nás se pálenka z jablek vyrábí podobným způsobem jako z jiného ovoce. Základ jsou kvalitní, vyzrálá jablka plné chuti a vůně, bez hniloby, nemocí a plísní. Ovoce se nejprve důkladně omyje a následně rozdrtí a připraví ke kvašení. Jablka většinou nemají dost šťávy, tak se ke kvašení přidává voda. Nikdy by se neměl přidávat cukr, proto je žádoucí, aby ovoce bylo dost sladké. Takto připravená „břečka’’ se nechá kvasit bez přístupu vzduchu v uzavřené nádobě. Oxidace by výrazně znehodnotila chuť i vůni destilátu. Kvašení by mělo být velice pomalé, proto se nádoby s kvasem nechávají v místě s nižší teplotou a někdy se čeká na dobrý kvas i 4 měsíce.
Poté se kvas dvoustupňově vypálí a naředí pitnou vodou na požadovanou koncentraci. Destilát se nechá zrát v dřevěných sudech. V některých moderních zařízeních dřevo nahradily jiné materiály, ale je to ke škodě výsledného produktu. Dřevo je totiž díky své pórovitosti tím nejlepším materiálem pro tuto fázi výrobního procesu.
Existuje ještě další způsob, jak vyrobit opravdu jemnou pálenku delikátní ovocné chuti, a to tím způsobem, že se z jablek nejprve vylisuje ovocná šťáva – mošt a teprve ten se nechá zkvasit a dále se s ním pracuje při pálení obdobně jako s předchozím produktem.
Jablkovice je pro svou ovocnou chuť a vůni připomínající čerstvé plody hodně využívaný pro různé míchané osvěžující a nízkoalkoholické koktejly oblíbené hlavně v letním období u mladých lidí.
Zajímavost: Již zmíněný destilát s chráněnou značkou Calvados se vyrábí svým originálním způsobem, kdy se destiluje rok staré jablečné víno na nízkoprocentní alkohol, ten se nechá odpočívat několik měsíců v chladu, opakovaně se destiluje a získá na síle a zraje výhradně v dubových sudech. Tento výrobní proces je udržovaný už od roku 1553.