Není pochyb o tom, že věda a technika i nadále postupují rychlým tempem. Každou chvíli slyšíme o nějakém novém vynálezu či převratném objevu, v reklamách nám neustále předvádí stále lepší zařízení.
To je na jednu stranu dobře. Přeci jen, naprostá většina těchto technologií nám jen usnadňuje život. Avšak spolu s tím přichází i mezigenerační rozdělování. Valná část starých lidí totiž i při své nejlepší snaze není schopna pochopit či používat modernější technologie.
Samozřejmě, že se najdou výjimky. Existují babičky a dědečkové, kteří s přehledem surfují na internetu a ovládají chytrý telefon. Avšak je potřeba přiznat, že jich je minimum. Valná část starší populace zkrátka nedovede tyto moderní informační technologie https://www.techin.cz/ ovládat.
Avšak i pro ty, kteří to do určité míry zvládnou, je zde riziko. Jsou totiž mnohem náchylnější věřit všemu, co si na síti přečtou. Nejsou totiž zvyklí si zprávy ověřovat, či dokonce pátrat po jejich zdrojích. To je činí náchylnými k nejrůznějším dezinformacím a také to z nich dělá snadnou oběť nejrůznějších podvodníků.
Toto vše většina z nás ví. Proč ale mají starší lidé takové problémy? Přeci jen, měli by mít více zkušeností i znalostí, takže by to pro ně mělo být ještě snazší. Přesto se ukazuje, že opak je pravdou.
Důvodem je to, že mozek se zkrátka s věkem stává méně pružným. Ideálním příkladem je učení jazyků. Zatímco malým dětem to jde prakticky samo, a nemají problém, ani když vyrůstají v bilinguidních rodinách, dospělí lidé už mají situaci těžší.
To samé platí i v případě moderních technologií. Starší lidé mají zažity své vzorce, které už je pro ně těžké měnit. Co se informací týče, jsou zvyklí je přijímat pouze z novin či z televize, které by měly již z podstaty věci uvádět pravdu. Představa, že někdo vypustí záměrně lživou informaci o dění ve světě je pro ně těžko pochopitelná.
Proto bychom s našimi babičkami a dědečky měli mít trpělivost. Přeci jen, rozhodně to není jejich chyba.