Žádné sklo – co se stane, když se vám rozbije obyčejná žárovka? Máte o zábavu postaráno, zvláště tam, kde se promenádují domácí zvířata a malé děti. LED diodové zdroje světla mají kryt baňky vyrobený z plastu a ten pouze napraskne, a obvykle se ani neodlomí.
Nepřehřívají se – v LED žárovkách je umístěn napájecí zdroj (transformátor) uvnitř patice a ten se pochopitelně průchodem elektrického proudu zahřívá, ale rozhodně ne natolik, aby dohnal, nebo dokonce překonal teplo vydané žhavením wolframového vlákna. Z hlediska protipožárního jsou tyto zdroje bezpečnější a není nutné tolik pozornosti věnovat stínidlům, která chrání okolí před samovznícením.
Ušetříte – obyčejnou žárovku byste koupili za pár korun a LED žárovku zhruba třikrát až šestkrát dráž. Ale žhavicí vlákno praskne již po několika měsících, zatímco polovodičová technologie bude v provozu mnoho let. Za tu dobu byste ve svítidle vyměnili starých „edisonek“ minimálně tucet. Další úsporu přinesou náklady na elektrickou energii. K tomu, aby diody vyzařovaly potřebné množství světla, je třeba až o 80 procent méně elektřiny.
Zvolíte si barvu, jakou chcete – LED diody lze zapojit do řídícího čipu tak, aby vydávaly libovolný barevný odstín i bez nutnosti použít barevný filtr, ale přece jen pro osvětlení domácností využijeme spíše bílé světlo. Záleží však na jeho teplotě. Teplá bílá, která napodobuje svit klasické žárovky, o teplotě chromatičnosti zhruba 2800 K, se hodí do prostředí, kde odpočíváme, a kde bychom neměli zbytečně namáhat zrak. Studené odstíny nad 4000 K jsou pak ideální tam, kde potřebujeme být bdělí – při práci v kuchyni, při chůzi na chodbách a schodištích, u psacího stolu nebo v dílně. V současné době je velký zájem i o plnospektrální žárovky, jejichž název napovídá, že jde o přirozené „plné“ spektrum denního světla – ideální pro náš citlivý zrak.
Bude v provozu delší dobu – u moderních svítidel můžete očekávat desítky tisíc hodin provozu bez poruchy, délka životnosti se odhaduje na 25 – 100 tisíc hodin a byla vypočítána podle matematického modelu, což v praxi může znamenat dobu přesahující 30 let. Obyčejná „edisonka“ slouží většinou zhruba jeden rok.