Blíží se čas narození vašeho děťátka a vy máte obavy, jak svého nového sourozence přijme váš stávající potomek. Reakce dětí mohou být všelijaké. Pomoci by mělo to, že na miminko v rodině své starší dítě připravíte.
Mluvte s ním o tom, jak to bude probíhat, až se miminko narodí, a vysvětlujte mu, že novorozenci potřebují hodně péče. Ujistěte ho o tom, že i po příchodu nového člena se mu budete věnovat, a že se pro něj nic nezmění.
Děti jsou zvídavé, a proto se váš potomek bude jistě zajímat o vše, co s narozením dítěte souvisí. Využijte toho a povídejte si s ním o tom, jak nový život vzniká. V obchodech je k dostání mnoho knih s touto tématikou. Klidně svého syna či dceru vezměte s sebou na ultrazvuk. Začne si tím k svému novému sourozenci vytvářet vztah.
Zapojte svou ratolest i do přípravy pokojíčku, výběru hraček a výbavičky. Bude si připadat užitečná a důležitá.
Během těhotenství neřešte jenom miminko, ale věnujte svému dítěti pozornost, hrajte si s ním, choďte na hřiště apod. Dítě by nemělo mít pocit, že je na druhé koleji. Upozorněte i své příbuzné a přátele, ať věnují stejnou pozornost jemu i novému přírůstku, aby starší dítě nežárlilo a nevytvářelo si ke svému bratříčkovi či sestřičce špatný vztah.
To, jak starší sourozenec přijme miminko, záleží nejen na přístupu rodičů, ale také na jeho povahových vlastnostech. Dítě citlivé a závislé na matce ponese příchod sourozence hůře než dítě vyrovnané a samostatné. Nezřídka se stává, že dítě jakoby zapomnělo, co se naučilo, začne se zase pomočovat, vyžaduje krmení atd.
Po příchodu miminka na svět se starší sourozenec může k bratrovi či sestřičce chovat negativně nebo lhostejně. Je to proto, že dítě neví, jak má reagovat a celá situace je pro něj těžká. Nenechte se negativní reakcí rozladit, ale chovejte se klidně a láskyplně. Časem si na nový přírůstek váš potomek zvykne a vybuduje si k němu vztah.