Technika, která vešla do dějin pod názvem „patchwork“ se podle některých jejích vyznavačů řadí mezi umění. Co je to vlastně za techniku? Rozhodně není nová. Jen ji současní kreativní umělci zdokonalili.
· V dobách, kdy byla leckde bída, šetřily ženy rodinné finance tím, že ze starého potrhaného oblečení dokázaly ušít něco zcela nového.
· To nejporušenější se prostě vyhodilo a ze zbytků se šilo.
Dnes určitě není nutná taková šetrnost. Avšak technika přetrvala do dnešních dob. Můžete to také zkusit. Stačí si pořídit pomůcky na patchwork a pustit se do díla. Co budete potřebovat?
– Základem určitě budou rozmanité druhy látek. O tom totiž tato technika je. Sešívají se k sobě různobarevné a různě velké kousky látek, které nám ve finále dají jeden kus hrající všemi barvami.
Jen látky nestačí
Je vhodné si pořídit řezací podložky, abyste si nepoškodili stůl. Řezací kolečka jsou vhodná k tomu, abyste mohli odříznout to, co bude někde přebývat. Pravítko je velmi vhodné. Přesto, že se tato technika zdá jako ukázka neuspořádanosti, určitá symetrie je tu potřeba. Použití tužek, mizících fixů a kříd asi není potřeba více vysvětlovat. Určitě by se hodilo kružítko. Některé tvary třeba budete chtít mít dokonale kulaté. Špendlíky jsou pro každé šití nezbytností. Sporný může být náprstek. Některá švadlena či krejčí by bez něho nedali ani ránu (nebo spíše píchnutí) a někteří tvrdí, že jim při práci spíše překáží. Takže je rozhodnutí pouze na vás.
· Tvořivá technika patchwork, která vyžaduje od svého tvůrce určitou dávku fantazie, se dá využít na mnoho různých výrobků.
Zmíněný potah na křeslo bude dozajista jen začátkem. Uvidíte, že si zanedlouho tento způsob výroby různých textilních věcí velice oblíbíte. Natolik, že si už brzy spíchnete sukni (nebo kalhoty), veselé letní sako anebo koupací plášť k letnímu posezení u rybníka.